A w przedszkolu dobra zupka i jarzynka smaczna nikt tak dobrze nie gotuje
jak pani kucharka.
JADŁOSPIS NA
PRZEDSZKOLNY PRZEPIŚNIK
Ryż z indykiem i jajkiem sadzonym
0.5 kostka Rosół drobiowy WINIARY
100 g Ryż biały
200 g Indyk, pierś,
150 g Szpinak świeży
1 Marchewka
2 łyżeczek Sezam
2 Jajko
1 Płaska łyżka Oliwa z oliwek
2 łyżek Ketchup łagodny WINIARY
https://www.winiary.pl/print/node/91458?portion=2&screen=1366
2 łyżeczek Proszek do pieczenia
3 łyżeczek Cukier wanilinowy WINIARY
2 szklanek Mąka
1.5 szklanek Mleko
0.5 kostka Masło
2 Jajko
trochę Sól
1 paczka Pudding na zimno o smaku karmelowym
300 ml Mleko
0.75 Banany
https://www.winiary.pl/print/node/93947?portion=4&screen=1366
Zupa Ufoludkowa, czyli krem z brokułów z prażonymi migdałami
1 opakowanie Opakowanie mrożonych brokułów lub jeden świeży brokuł
1 Marchew
1 Pietruszka
1 kawałek Por
1 kawałek Seler
1 szczypta Sól
1 szczypta Pieprz
1 szczypta Gałka muszkatołowa
trochę Migdały w płatkach
http://https://www.winiary.pl/print/node/95138?portion=4&screen=1366
Tartaletki z kremem waniliowym i truskawkami ( Autor: Zuzanna Wiciejowska)
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
3 łyżki cukru
150 g zimnego masła
2-3 łyżki bardzo zimnej wody
Krem waniliowy:
2 szklanki mleka 3
2-proc.
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
4 żółtka
1/3 szklanki cukru
1/3 szklanki mąki kartoflanej
truskawki (dużo)
Mąkę wymieszaj z cukrem, dodaj posiekane masło, opuszkami palców wyrób ciasto, tak aby przypominało kruszonkę, następnie dodaj lodowatą wodę i szybko wyrób gładkie ciasto. Wyrobione ciasto zawiń w folię spożywczą i schowaj do lodówki na 30 minut. Następnie na oprószonej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto i wykładaj nim foremki do tartaletek (mnie wyszło 12 sztuk). Dno nakłuj widelcem i piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 st. C przez około 20 minut na jasnozłoty kolor. Upieczone babeczki wystudź na kratce. Do rondelka z grubym dnem i powłoką teflonową wlej mleko, dodaj ekstrakt waniliowy i doprowadź do wrzenia. Żółtka ubij z cukrem na puszysty kogel-mogel, dodaj mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj. Do mieszaniny powolutku wlej gorące mleko, cały czas mieszając. Całość wlej z powrotem do rondla i podgrzewaj, stale mieszając, aż krem zagotuje się i zgęstnieje. Wystudź. Wystudzonym kremem napełniaj tartaletki, na wierzchu układaj połówki truskawek.
Do niewielkiego rondelka przełóż masło i miód, podgrzewaj, aż się rozpuszczą, a następnie odstaw do ostudzenia. Jajka roztrzep z jogurtem. Do dużej miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia i sól, zrób w środku dołek i wlej masło z miodem oraz jogurt z jajkami. Całość wymieszaj, by połączyć składniki, jednak nie mieszaj zbyt długo, ponieważ masa powinna być grudkowata. Foremkę na 12 muffinek wyłóż papilotkami lub wysmaruj masłem i wypełnij gotowym ciastem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz 20-25 min lub do chwili, kiedy patyczek wbity w ciasto będzie suchy. Po tym czasie wyjmij formę z piekarnika, odczekaj około 5 min i delikatnie wyjmij muffinki, po czym przełóż je na metalową kratkę, aby wystygły.
Lody malinowe ( Autor: Zuzanna Wiciejowska)
500 g malin
maślanka lub jogurt
cukier do smaku
Maliny zmiksuj i posłódź do smaku. Mus możesz przetrzeć przez sito, aby pozbyć się pestek. Odlej połowę, a do reszty dodaj maślankę - około 1/2 szklanki. Foremki do lodów napełnij najpierw częścią musu, zamroź go i kiedy stwardnieje, wlej część z maślanką, włóż przykrywkę z patyczkiem i zamrażaj, najlepiej przez całą noc.
Do dużej miski dajemy mięso i jajko. Marchewkę i jabłko ścieramy na tarce o dużych oczkach i dodajemy do mięsa razem z przesiekanym szpinakiem i szczypiorkiem. Dodajemy kaszę i sok z cytryny. Całość dokładnie mieszamy i wyrabiamy widelcem. Z tak przygotowanej masy formujemy kuleczki, co jakiś czas zwilżając dłonie. Pulpeciki gotujemy na parze pod przykryciem ok. 15 minut.
MUFFINKI ZE ŚLIWKAMI
SKŁADNIKI
mąka pszenna – 260 g
cukier trzcinowy – 75 g
proszek do pieczenia – 2 łyżeczki
soda oczyszczona – 1/2 łyżeczki
sól – 1 szczypta
ekstrakt waniliowy – 1 łyżeczka
olej rzepakowy – 1/2 szklanki
jogurt – 250 g
jaja – 2 szt.
śliwki – 8 szt.
cynamon – 1/3 łyżeczki
W dużej misce mieszamy suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól. W środku suchej mieszanki robimy wgłębienie i wlewamy do niego olej, jogurt i jajka. Całość mieszamy szpatułką, aż ciasto stanie się gładkie.
Ze śliwek usuwamy pestki, a następnie kroimy owoce na ćwiartki. Pokrojone śliwki dodajemy do ciasta wraz z cynamonem i całość mieszamy.
Gotowe ciasto rozkładamy na blaszce tak, aby wypełniło wszystkie otwory do 3/4 ich wysokości. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 25-30 minut lub do momentu, w którym patyczek włożony w ciasto będzie suchy.
WIGILIJNE POTRAWY
BARSZCZ CZERWONY Z USZKAMI
Suszone grzyby przepłucz, zalej letnią wodą i mocz przez minimum 1 godzinę. Buraki w skórkach umyj, zawiń w folię, ułóż na blasze i piecz do miękkości (ok. 1 godziny) w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Lekko przestudzone obierz ze skórki.
Wodę łączymy w rondelku z mlekiem oraz masłem i podgrzewamy do temperatury ok. 60°C, mieszając.
Gdy masło się rozpuści, przelewamy płyn do miski z mąką, dokładnie mieszamy składniki i na blacie oprószonym mąką wyrabiamy ciasto na gładką, jednolitą masę.
Wyrobione ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 15 minut.
Cebulę pokrojoną w drobną kostkę przesmażamy na patelni na rozgrzanym oleju. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy ugotowaną, odciśniętą, drobno posiekaną kiszoną kapustę oraz ugotowane, drobno posiekane suszone grzyby.
Mieszamy i całość smażymy na małym ogniu.
SPOSÓB 1
Ciasto rozwałkowujemy cienko na grubość ok. 2 mm i wykrawamy z niego równe kwadraty.
Na środek każdego nakładamy porcję farszu. Kwadraty składamy na pół po przekątnej. Boki ciasta zlepiamy, by zamknąć farsz w środku, a rogi trójkąta owijamy wokół palca i mocno sklejamy.
SPOSÓB 2
Ciasto rozwałkowujemy cienko na grubość ok. 2 mm i kroimy wzdłuż na pół, by uzyskać dwa prostokąty.
Na każdy z nich wykładamy porcje farszu w równych odstępach ok. 2-3 cm. Ciasto składamy wzdłuż na pół i dociskamy przy farszu, by pozbyć się nadmiaru powietrza.
Za pomocą wycinaka lub szklanki wykrawamy okręgi wokół farszu. Brzegi uszek owijamy wokół palca i mocno sklejamy.
Uszka wrzucamy do garnka z wrzącą, osoloną wodą. Gotujemy ok. 3 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Za pomocą łyżki cedzakowej przekładamy uszka do naczynia z zimną wodą na ok. 2 minuty.
Zahartowane uszka przekładamy na talerze.
WSKAZÓWKA! Jeśli chcemy zamrozić uszka do późniejszego wykorzystania, najlepiej zrobić to na tym etapie: po wstępnej obróbce cieplnej, hartowaniu i wystudzeniu. Wystudzone uszka warto przesmarować przed mrożeniem oliwą lub olejem za pomocą pędzelka. Tackę lub deskę, na której ułożymy uszka w odpowiednich odstępach również smarujemy oliwą lub oprószamy mąką. Tak przygotowane, niestykające się ze sobą uszka wstawiamy do zamrażalnika na ok. 2 godziny. Po wstępnym zamrożeniu dzielimy uszka na mniejsze porcje, przekładamy do woreczków i ponownie umieszczamy w zamrażalniku.
Zakwas przelewamy przez sitko do dużego garnka. Doprawiamy majerankiem, pieprzem, solą oraz cukrem. Mieszamy i podgrzewamy na małym ogniu.
Opcjonalnie dolewamy wywar. Jeśli chcemy uzyskać barszcz o intensywnym smaku, pomijamy ten etap.
Dodajemy upieczone, obrane i pokrojone w kostkę buraki. Podgrzewamy barszcz (nie zagotowujemy), a pod koniec dodajemy ocet.
Barszcz podajemy z porcją uszek.
WIGILIJNY KARP W ZIOŁOWEJ PANIERCE
ZIOŁOWA BUŁKA TARTA
Z chleba tostowego wycinamy skórkę, chleb kroimy w kosteczkę. Szczypiorek i tymianek drobno siekamy. Następnie mielimy chleb z ziołami za pomocą robota kuchennego z ostrzem do siekania. Zioła dadzą powstałej bułce tartej piękny zapach. Jeżeli nie mamy odpowiednich ostrzy do robota kuchennego, możemy wykorzystać klasyczną bułkę tartą, którą wymieszamy z posiekanymi ziołami.
ŚWIĄTECZNY KARP
Filety z karpia kroimy na cienkie paski, ale tak, aby nie przeciąć skóry. Takim sposobem uszkodzimy małe ości, a ryba będzie łatwiejsza w konsumpcji. Filety porcjujemy, solimy z obu stron i obtaczamy w mące, ubitych jajkach i ziołowej bułce tartej. Filety smażymy powoli na oleju roślinnym rozrzedzonym masłem klarowanym w stosunku 1:1. Dzięki temu karp będzie miał pyszny smak masła.
JAK PODAWAĆ
Na talerz wykładamy smażonego karpia i ozdabiamy ćwiartkami cytryny. Podajemy z sałatką ziemniaczaną.
KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW
Wodę zagotowujemy z miodem i przyprawami. Owoce płuczemy, kroimy i dodajemy do gotującej się wody z przyprawami. Gotujemy ok. 5-7 minut.
Odstawiamy pod przykryciem na 15-20 minut. Kompot możemy podawać na gorąco lub na zimno.
SMACZNEGO